Новини проекту
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!

ЗАПОРІЗЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Дата: 19 квітня 2021 о 16:36, Оновлено 20 квітня 2021 о 16:54
154 перегляда

На світі існує дуже велика кількість різноманітних професій. Всі професії є потрібними і важливими. Хтось мріє стати журналістом, щоб писати цікаві статті та доносити до людей новини. Хтось хоче бути спортсменом, щоб досягати все вищих і вищих висот. Військовими мріють бути відважні і хоробрі, ті, які хочуть, щоб наш світ був у безпеці.
Але існує унікальна професія, яка присвячена головному - «СПАСІННЮ ЖИТТЯ НА ПЛАНЕТІ ЗЕМЛЯ». Це професія ЕКОЛОГ.

     Професія еколога у багатьох асоціюється з охороною навколишнього середовища. Насправді це не зовсім так. Люди цієї професії займаються вивченням процесів, що відбуваються в природі, і складних взаємозв’язків, існуючих у ній. Ця наука має безліч відгалужень і при цьому тісно пов’язана з іншими дисциплінами, такими як біологія, хімія, фізика, географія, геологія та багатьма іншими. А процес охорони природи виступає важливою частиною сучасної екологічної науки.

     Інженер-екологпеціаліст з технологій захисту навколишнього середовища) – це фахівець, який відповідає за зниження шкідливих викидів, утилізацію відходів, розумне використання ресурсів, зміну виробничих практик, а також відновлення біосистем від шкоди, завданої людьми. Він вивчає стан води, землі, повітря, вплив промислових відходів на рослини, тварин і людей. Якщо вміст шкідливих речовин вище критичного рівня, виявляє причини, складає прогноз розвитку ситуації. Вивчає наслідки запуску космічних ракет, контролює діяльність шкідливих виробництв, стежить за утилізацією радіоактивних відходів. З'ясовує причини природних катаклізмів і розробляє шляхи найменшого впливу людей на природу. Також завданням спеціалістів з технологій захисту навколишнього середовища є розвиток в суспільстві екологічної свідомості – підтримка тих, хто піклується про навколишнє середовище, поширення кращих виробничих практик.

     Спеціаліст з технологій захисту навколишнього середовища – захисник суспільства і природи від руйнівного впливу техногенних факторів. На всіх підприємствах і організаціях, діяльність яких пов'язана з використанням природних ресурсів, посада спеціаліста з технологій захисту навколишнього середовища є обов'язковою, тому що здійснення виробничої діяльності без виконання природоохоронних заходів неможливе. У сфері їх уваги – захист довкілля з його природними та антропогенними системами (біосфера, антропосфера, соціосфера), державне управління і контроль технологічної та екологічної діяльності. Спеціалісти цього фаху повинні мати досконалі знання з екології та гідрології, раціонального природокористування та безпеки життєдіяльності, екологічного менеджменту, екологічної безпеки тощо.

     Одним із трендів на ринку праці є попит на професіоналів у сфері технологій захисту навколишнього середовища. Сьогодні екологічний сектор не існує як окрема галузь. Перетворення економіки призводить до того, що у всіх галузях з'являються фахівці, що займаються питаннями екології. У всьому світі йде активна боротьба за охорону навколишнього середовища. Ухвалюються нові закони щодо захисту природи, встановлюються жорсткі екологічні стандарти, будуються очисні споруди на підприємствах. Згодом поява критичної маси людей, що піклуються про стан природи, зробить екологічний контроль справою суспільства, а не окремих фахівців.

      В екологічному секторі головну роль гратимуть контроль за змінами навколишнього середовища, розвиток технологій переробки відходів в більшості галузей економіки, впровадження проектів і програм з урахуванням технологій повного циклу (від проектування продукту до його використання і вторинної переробки або утилізації). Екологічний моніторинг і впровадження екологічних практик стануть в найближчі десятиліття обов'язковою частиною роботи у всіх секторах промисловості та транспорту.

     Отже, спеціаліст з технологій захисту навколишнього середовища повинен володіти базовим об'ємом знань з фізики, хімії, біології, вищої математики та обчислювальної техніки, мати необхідні знання з природничих наук (геологія, метеорологія, гідрологія та інші), мати добру обізнаність з питань гуманітарної та соціально-економічної спрямованості (історія України, філософія, культура, політологія, соціологія та інші), і досконало володіти умінням використовувати знання з професійних дисциплін (моніторинг навколишнього середовища, екологічне право, економіка природокористування, нормування антропогенного навантаження на природне середовище тощо).

     Сьогодні абітурієнтів, які дійсно хотіли б працювати в цій сфері, відштовхує невпевненість у тому, що вони після закінчення навчання зможуть працевлаштуватися за фахом. Необхідно відзначити, що професія еколога (спеціаліста з технологій захисту навколишнього середовища) вже зараз є досить актуальною. Наприклад, вже сьогодні жодне будівництво не починає розвиватися без позитивного висновку екологічної експертизи. Плюс до всього, виробничу діяльність будь-якої компанії повинен контролювати інженер-еколог. Тому, на теперішній час, у фахівців існує думка, що попит на спеціалістів, пов’язаних з екологією, в найближчі роки буде стрімко зростати. Інженер - еколог –– це фахівець, від якого на підприємстві залежить досить багато, так як він:

  • займається впровадженням мало та безвідходних технологій;
  • здійснює контроль над якістю сировини та її раціональним використанням;
  • бере активну участь в експлуатації комплексів, які є природоохоронними;
  • підтверджує екологічну безпеку всіх проектів;
  • спостерігає за екологічністю виробничих процесів;
  • забезпечує екологічну безпеку виробництва.

      Отже, кваліфікований фахівець може розраховувати на посаду з досить непоганою заробітною платою і при цьому вибирати, наприклад, між металургійною, будівельною, енергетичною та нафтохімічною галузями. Попит на інженерів-екологів невблаганно росте, і незабаром професіонали цієї спеціальності зможуть спрямувати всю свою енергію на вчинення благої справи, і від цього природа отримає тільки незаперечні плюси. Справжній професійний інженер-еколог завжди захоплений живою природою, він вміє працювати як самостійно, так і в команді.

Без вищої освіти українському інженеру-екологу не обійтися. Наприклад, щоб з'ясувати справжні причини забруднень, потрібно бути не лише фахівцем в галузі екології, але й гарним інженером. Керівництво підприємств часто приховує реальний масштаб викидів. Розібратися у всіх хитросплетіннях може тільки людина, яка розуміє технологію виробництва. Інженерні знання допомагають вирішувати проблеми і чисто технічного характеру. Завдання еколога не лише знайти проблему, але й проаналізувати її, запропонувати шляхи вирішення. Останнім часом екологам часто доводиться відстоювати свої позиції в державних структурах і суді. Потрібно аргументовано доводити серйозність ситуації, адже розмова ведеться з професіоналами, на рівні висновків та експертиз. Тут важливі лише факти.

     Таким чином, опис цієї професії виглядає досить привабливим для тих, хто любить природу і все, що з нею пов’язано. Залишається тільки закінчити вищий навчальний заклад. Отже, при вступі на спеціальність «Технології захисту навколишнього середовища» доведеться здавати наступні предмети:

1 Українська мова та література

2 Математика

3 Історія України або, Біологія, Ін. мова, Географія, Фізика

      Сьогодні знайти ВНЗ, який би готував фахівців-екологів, не складно. Але перед тим, як почати вчитися, абітурієнт повинен обрати найбільш привабливу для себе спеціалізацію, яка і буде базовою. Цей аспект поповнює плюси даної професії.

    Перебираючи можливості, майбутні екологи можуть зупинитися на природничо-науковій або технічній екологічній освіті.

      Але вчитися доведеться досить довго. Спочатку студент повинен закінчити вищий навчальний заклад і отримати диплом про відповідну фахову освіту на бакалаврському рівні (4 роки навчання).

      Після чого йому необхідно буде вступити в магістратуру і навчатися ще 1,5 роки. Тільки так можна повністю оволодіти обраною професією і стати висококласним спеціалістом з технологій захисту навколишнього середовища.

      Під час навчання на кафедрі прикладної екології та охорони праці «Інженерного інституту» ЗНУ надають можливість пройти практику на виробництві, що дозволяє набути необхідних практичних навичок та спрощує пошуки майбутньої роботи і сприяє кар’єрному зростанню.

      Фахівець цієї сфери повинен володіти аналітичним складом розуму і здатністю до наукової діяльності. Якщо після закінчення магістратури та отримання диплому про відповідну фахову освіту, виникне бажання реалізувати себе на науковому поприщі, то є можливість вступити в аспірантуру, а в подальшому в докторантуру. Такий шлях дозволяє присвятити себе вирішенню різноманітних екологічних проблем шляхом наукових вишикуваній та внести свою лепту в збереження життя на планеті Земля.

Згідно з державними вимогами до бакалавра - спеціаліста з технологій захисту навколишнього середовища, він повинен бути професіоналом широкого профілю, об'єктом діяльності якого є навколишнє середовище і його компоненти.

       Він має бути здатним виконувати наступні виробничі функції:

- експертні - брати участь у проведенні екологічних експертиз; координувати дії вузькопрофільних фахівців; організовувати роботу комісій комплексного призначення та таке інше;

- прогностичні - брати участь у моделюванні екологічних систем; організовувати виконання прогнозного моделювання, координувати дію фахівців під час ліквідації наслідків аварій; виконувати аналіз стану довкілля; брати участь у розробці методик оптимізації природокористування;

- контрольні - виконувати лабораторний аналіз хімічних, фізичних і біологічних показників природних і штучних об'єктів, розробляти плани проведення контрольних перевірок; брати участь у проведенні контрольних перевірок стану довкілля територій, акваторій, підприємств тощо; брати участь у заходах по контролю за виконанням екологічного законодавства, природоохоронних програм і планів;

- інженерні — виконувати розрахунки розсіювання забруднень у природному середовищі; виконувати в проектах розділ ОВНС; розробляти заяву про екологічні наслідки діяльності; брати участь у розробці карт-схем територій, підприємств тощо; брати участь в еколого-економічному обґрунтуванні розміщення і використання виробничих відходів;

- управлінські - організовувати роботу групи підлеглих; обґрунтовувати схему управління природоохоронною роботою на підприємстві; здійснювати координацію дій громадських природоохоронних організацій; проводити аналіз професійного рівня кадрів та сприяти його підвищенню; брати участь у розширенні міжрегіональної і міжнародної природоохоронної діяльності; сприяти співпраці з науковцями і брати участь у розробці екологічних програм, планів і проектів; приймати відповідальні рішення;

- технічні - володіти сучасною комп'ютерною технікою, координувати роботу по створенню та використанню банків екологічної інформації; виконувати розрахунки розмірів збитків, платні, штрафів, нормативів гранично допустимих викидів (ГДВ) і гранично допустимих скидів (ГДС) та таке інше; координувати роботу по створенню програм та планів; організовувати надходження, збереження та аналіз якості документації природоохоронного призначення; обробляти, аналізувати професійну інформацію.

- навчально-виховні - проводити заняття по підвищенню екологічних знань і брати участь у заходах по підвищенню екологічної культури і свідомості, по формуванню екологічного світогляду; організовувати масові та індивідуальні природоохоронні заходи (посадку дерев, проведення конкурсу, очистку території та акваторії тощо).

       Перелічені функції та види робіт, що свідчать про універсальність професії інженера-еколога, не можуть вичерпати всіх можливих робочих ситуацій і завдань, до виконання яких повинен бути готовий бакалавр екології.

Зростання шкідливих викидів в атмосферу ставлять проблеми екології на одне з перших місць в теперішньому та майбутньому глобальному світі. Передбачається, що в подальшому все більше місце займатимуть проблеми збереження навколишнього середовища.

       Отже, інженер-еколог після завершення свого навчання може бути прийнятий на роботу в різноманітні організації та підприємства. Спеціаліст-еколог, з технічною екологічною освітою, має можливість починати свій кар’єрний шлях:

  • в одній з державних служб;
  • в природоохоронній організації;
  • на промисловому підприємстві;
  • в будівельній компанії;
  • в дослідницькій лабораторії;
  • в екоструктурі на окремо взятому об’єкті;
  • в органах екологічного контролю і нагляду.

       Вже сьогодні найбільш відчутний попит на інженерів-екологів спостерігається на промислових підприємствах, дещо менший – у проектних організаціях. При цьому кожен роботодавець буде вимагати від фахівця в даній області розбиратися в екологічних нормативах і стандартах, мати глибокі пізнання в області біології, фізики і хімії, знати, яким чином проводиться екологічна експертиза. В даній роботі не менш важливим є вміння складати звіти і мати уявлення про досвід в області охорони природи. Якщо діяльність передбачає відрядження, то роботодавець напевно зажадає знання іноземних мов.

       До того ж, необхідно акцентувати увагу ще на дуже важливих обставинах, які пов’язані із професійною діяльністю інженера-еколога.

       По-перше, він не просто отримує зарплату, а за результатами своєї роботи, яка спрямована на поліпшення стану навколишнього середовища, набуває величезного морального задоволення.

       По-друге, інженер-еколог – міжнародна професія, яка вже зараз досить затребувана за кордоном. А це розширення кругозору, ознайомлення з чужою культурою і менталітетом, з різними людьми і далекими країнами.

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.